Działalność MKF „WIATRAK”

Od września 2016 prowadzę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie Młodzieżowy Klub Filmowy. Poniżej przedstawiam wybraną twórczość moich uczniów.


Zwycięski film w VII edycji konkursu"Archiwum Wspomnień JP2". Film jest dokumentem, w którym ksiądz Antoni Klemens (proboszcz parafii św Józefa w Chorzowie) wspomina Papieża Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.
Młodzieżowy Klub Filmowy „WIATRAK” ma przyjemność przedstawić film „Jest jak jest”. Film jest dokumentem o koleżance z klasy uczniów Klubu i sporcie który uprawia.Reportaż Uczniów Młodzieżowego Klubu Filmowego "WIATRAK" dotyczący problemu SMOGU.

Film zrealizowany dla chorej Julii Stachowiak, drugiego marca 2017 obył się koncert charytatywny w Starochorzowskim Domu Kultury zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie (również przez członków MKF "WIATRAK"). Cały dochód z koncertu został przekazany dla chorej Julii.
Filmowe rozmowy
Epizod II #SZWIEC
(u podstaw zawsze będzie pomysł)

Młodzieżowy Klub Filmowy „WIATRAK” prezentuje drugi wywiad z cyklu „Filmowe rozmowy”.
W dniu 01.02.2017 mieliśmy przyjemność gościć w naszym Klubie kolejnego „filmowego” Gościa. Tym razem odwiedził nas Pan Wojciech Szwiec– kulturoznawca, publicysta, dziennikarz, autor książki „Filmowe Południe Kino amatorskie na Górnym Śląsku”, ale przede wszystkim Filmowiec Niezależny, Amator. Laureat wielu nagród festiwalowych, między innymi Grand Prix w konkursie 53 OKFA w 2006 roku. Autor wspaniałych wielowarstwowych filmów, przenoszących uniwersalne i nie przemijające treści.

„Julka”

Kilka słów o Julii :
Julia urodziła się 26.02.2004r. w 25 tygodniu ciąży, musiała stoczyć ciężką i bardzo nierówną walkę o swoje życie. Ważyła zaledwie 650 gram. Julia, mimo, że ma już 12 lat nie potrafi siedzieć, chodzić, mówić, nie sygnalizuje swoich potrzeb, jest dzieckiem bardzo słabo widzącym albo w ogóle niewidomym-trudno to stwierdzić, cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce, zaburzenia snu, zwyrodnienie rogówek, dystonię ( ruchy mimowolne),sepse, ma pęknięte płuco, retinopatie wcześniaczą, skrajne wcześniactwo . Niestety wszystkie te powikłania odbiły się na jej życiu. Jednak mimo tych wszystkich utrudnień Julia jest bardzo wesołym, uśmiechniętym i szczęśliwym dzieckiem. Uwielbia wodę, kontakt z ludźmi, innymi dziećmi, muzykę, dotyk itp.

Za niedługo najprawdopodobniej Julia zostanie poddana operacji, która będzie miała na celu wyciszenie jej niekontrolowanych ruchów mimowolnych. Po tej operacji będzie wymagała jeszcze większej ilości rehabilitacji bo jest szansa, że po ustaniu ruchów mimowolnych Julia zacznie w końcu przyswajać pozytywny wpływ rehabilitacji i kiedyś może usiądzie samodzielnie. Koszty związane z leczeniem i rehabilitacją Julii niestety przekraczają domowy budżet (koszt 5 obowiązkowych zabiegów wynosi 82000 zł). Do kosztów tych prócz rehabilitacji i wszelkiego rodzaju terapii trzeba również wliczyć sprzęty jakich Julka potrzebuje.”Zwykły„ fotelik– pionizator to wydatek rzędu ok. 8000zł (niedawno zakupiliśmy go dla Julki), dobry, dopasowany do potrzeb naszego dziecka wózek to również kolosalny wydatek (ok. 14 tysięcy złotych). Można tak wyliczać i wyliczać jakie koszty musimy ponieść w dążeniu do lepszego życia naszego dziecka, ale musielibyśmy chyba książkę napisać…
Filmowe rozmowy
Epizod I #KREIS
(radość z tworzenia)

Młodzieżowy Klub Filmowy „WIATRAK” ma przyjemność zaprezentować pierwszy wywiad z cyklu „Filmowe rozmowy”. Naszym Gościem zgodził się być Pan Antoni Kreis, Artysta Fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, filmowiec niezależny reprezentujący nurt Śląskiego Kina Niezależnego.

Pierwszy film nosi tytuł „Radość z tworzenia”.
„Młodzi ratują życie”

Zwycięski film w konkursie  „Młodzi Ratują Życie”, który był organizowany był przez Biuro Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej Urzędu Miasta Chorzów.